SST20B-600BW
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SST20B-600BW
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : SST20
Mfr : SMC Diode Solutions
Supplier Device Package : TO-220B
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 20 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 200A @ 50Hz
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : SST20
Triac Type : Standard
Description : 600V 20A PACKAGE TO-220B 3-QUADR
Contact Now
TRIAC Standard 600 V 20 A Through Hole TO-220B