SCE55AA160
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SCE55AA160
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 55 A
Mfr : SanRex Corporation
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 86 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1370A, 1500A
Current - Hold (Ih) (Max) : 160 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : THYRISTOR MODULE 1600V 55A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 86 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module