SJ4012RTP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SJ4012RTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : SJ
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.6 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : SJ4012
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A
Description : HIGH TJ 400V 12A SCR TO220R
Contact Now
SCR 600 V 12 A Standard Recovery Through Hole TO-220AB